За Осми март, предизборно и още нещо
Организациите от Сдружение „Алианс за защита от насилие основано на пола” се присъединяват към призива на Комитета на ООН за премахване на дискриминацията по отношение на жените и на Интерпарламентарния съюз за повече жени на политически позиции за вземане не решения в следващия парламент и правителство, за законодателство и политики за равенство на жените и мъжете.
Публикуваме призива, към който се присъединавяме, като в настоящия месец ще продължаваме с материали и коментари по темата, с ясна връзка и откровен анализ на българските реалности, за това какво се случва и какво не се случва и защо това е така.
В България участието на жените в парламента е едва 27%, малко над средното участие в света, с което страната е на 69-то място, след по-голямата част от държавите в Европа.
Съвместен призив на Комитета на ООН за премахване на дискриминацията по отношение на жените /CEDAW/ и на Интерпарламентария съюз за приемане на национални планове за действие за постигане на равенство между жените и мъжете
/https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CEDAW/pages/cedawindex.aspx
https://www.ipu.org/our-impact/gender-equality/
8 март 2021 година
Нашите общи цели
С приемането на Всеобщата декларация за правата на човека страните членки на ООН са признали равните права на жените и мъжете за участие в държавното управление и в органите, местата и процесите за вземане на решения.
Това фундаментално право е утвърдено и в Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените /CEDAW/, в Международния пакт за гражданските и политическите права, в Конвенцията за политическите права на жените, в Пекинската Декларация и Платформа за действие, във Всеобщатадекларация за демокрация, приета от Интерпарламентарния съюз и в Резолюция 1325 (2000) на Съвета за сигурност на ООН относно жените, мира и сигурността.
Установяването на представително управление, включващо и жените, и мъжете е съществено условие за постигането на Целте за устойчиво развитие до 2030 година, и по-специално на Цел 5.
Къде се намираме днес
Отраженията на кризите никога не са полово неутрални и кризата с КОВИД-19 не е изключение. Ефективният отговор на пандемията и на нейните социални и икономически последици изисква участие и лидерство и на жените за силно и устойчиво действие в полза на всички. Ето защо целта за постигане на равенство при вземане на решения и в лидерството е по-ключова отвсякога.
Като се признава напредъкът в осигуряването на по-голям брой жени на политически позиции за вземане на решения, прогресът е много слаб и средните стойности на представителството на жените в тази област остават далеч под съответните стойности за мъжете.
През 2020 година жените представляват само една четвърт от участието в парламентите по света и 36,3% от избраните местни органи. В глобален мащаб само 21,3% са жените на министерски постове. Само в 30 кабинета по света жените са поне 40% от министрите. Притеснение буди ниският процент жени министри на здравеопазването насред пандемията – 24,7% в световен мащаб, в сравнение със 70% участие на жените като здравни работници.
Бичът на насилието срещу жените в политиката пречи на развитието по този въпрос и представлява предизвикателство за демокрацията навсякъде по света. Изследванията на Интерпарламентарния съюз сочат, че над 80% от жените в парламентите са били подложени на психологическо насилие, най-малко 25% са били жертви на физическо насилие и 20% са били подложени на сексуален тормоз.
Да променим парадигмата сега
За да се възстанови, светът се нуждае от промяна в парадигмата и постигане на равенство в представителството и включването на жените на паритетни начала във вземането на решения до 2030 година. За да се постигне тази цел, прогресът към равенство в политиката не може да бъде просто постепенно увеличение на броя на жените на тези позиции. Това изисква незабавни и решителни действия. Макар и това да зависи от обстоятелствата във всяка една държава по света, общото е, че напредъкът изисква конкретни действия с ясни резултати.
Интерпарламентарният съюз и Комитетът CEDAW призовават за ускоряване на процеса на равно представителство и лидерство на мъжете и жените на политически позиции. Това ускоряванетрябва да се основава на ясни цели за паритет между половете в политиката и приемане и изпълнение на национални планове за постигане на тези цели.
Паритетът на двата пола в политиката е от ключово значение за:
- Премахване на пречките за равенството на жените и мъжете – по същество, структурни и културни;
- Отваряне на политиката за жени от различни групи и разнообразни в обществото;
- Подобряване на политическата арена, на политическите процеси и показване на положителен пример в обществото;
- Отразяване на модерното разбиране за равенство.
Нашия призив
Интерпарламентарият съюз и Комитетът CEDAW настояват парламентите и правителствата да изработят и приемат Национални планове с конкретни цели, стратегии, действия и крайни срокове, както и механизми за мониторинг и оценка на прогреса в тази област до 2030 година.
Националните планове следва да включват, например:
- Приемането на избирателни квоти по пол за постигане на целите за паритет;
- Премахване на дискриминационно законодателство и приемане на ново законодателство за осигуряване на равенство и в други области;
- Приемане на законодателство, включително наказателно,срещу насилието и тормоза основани на пол срещу жените в политиката;
- Слагане на ограничения за разходите за предизборни кампании;
- Приемане на цели за паритет във всички други области;
- Борба срещу отрицателните стереотипи по пол;
- Защита и подкрепа на защитниците и НПО за защита на жените;
- Насърчаване на образование за правата на човека и равенство между половете в образователните програми.
Свързани Новини
-
01/06/23
Съветът на ЕС одобри въвеждането на Истанбулската конвенция
Съветът на ЕС одобри въвеждането Истанбулската конвенция.
Решението в Съвета на ЕС е прието с квалифицирано мнозинство. За постигането на такова мнозинство е нужна подкрепата на поне 15 от 27 страни (55 на сто), които представляват поне 65 на сто от населението в ЕС.
-
30/05/23
Работата с извършители – важна задача в превенцията на домашното насилие
Фондация „Български център за джендър изследвания“ получи подкрепа от Европейската мрежа за работа с извършители на насилие (https://www.work-with-perpetrators.eu/) за проекта „Добри практики, предизвикателства и възможни решения в практическата работа с извършители на насилие в България“
-
10/04/23
В 49 Народно събрание са избрани 57 жени, което възлиза на 23,8% представителство
По данни на Интерпаламентарния съюз до март 2023 г. средният процент за представителството на жените в парламента по света е 26,5% и в същата класация България е на 97-мо място по участие на жените в парламента. След като вече са ясни резултатите за избора на 49 НС страната ни отстъпва дори и 97-вата позиция.