Велина Тодорова: Всеки нов закон трябва да получава оценка за отражението му върху децата и семействата
Велина Тодорова
Доц. д-р Велина Тодорова е зам.-председател на Комитета за правата на детето на ООН, доцент по Гражданско и семейно право в Юридическия факултет на Пловдивски университет "Паисий Хилендарски". Тя е експерт с повече от 25 години опит в сферата на правата на детето - детски труд, домашно насилие, права на деца с увреждания, младежко правосъдие и др. Интервюто с нея е по повод кампанията на Националната мрежа за децата "Парламентарна група за децата".
Предстоят парламентарни избори, коя е най-важната промяна, свързана с политиките за децата и семейството, която трябва да направят новите управляващи?
- Според мен най-важното е новите управляващи да работят за промяна на цялостното отношение на обществото към децата и семейството. Политиките за тях трябва да станат приоритет, което да проличи на институционално, бюджетно и законодателно ниво.
Политиците трябва ясно да заявят защо и как точно подкрепят децата и семейството. Не трябва да се допуска противопоставяне между децата и семейството. Децата имат своите права, като самостоятелни и развиващи се личности. Естествената среда за тяхното отглеждане и развитие е именно семейството, което трябва да получи всякаква подкрепа от държавата и обществото, в изпълнение на българската Конституция. Новите управляващи трябва да започнат да говорят за децата точно така и постоянно. Не умилително, не за това, че обичаме децата и че те са нашето бъдеще, което е ясно, но отмества фокуса на вниманието.
Важното е какво правят политиците сега, за да растат децата в България здрави, свободни, образовани и щастливи. Например, точно колко обществени средства се инвестират в детско здравеопазване и в какво, в образование и за какво, за игра, спорт, развлечения, за услуги за деца и родители, за чиста природа и въздух, за опазване на биоразнообразието и културното наследство.
Кампании за защита правата на децата и подкрепа на семействата трябва постоянно да текат по медиите. Всяка нова политика или закон трябва да получават оценка за отражението им върху децата и семействата и как ще се компенсират евентуалните им неблагоприятни въздействия.
И не на последно място, уважителното отношение към децата като към граждани с права няма как да се постигне без цялостната промяна, която очакваме - върховенство на правото, зачитане и защита на правата на човека, прозрачна и честна политика в интерес на гражданите.
В коя сфера са най-сериозните проблеми на децата в България?
-
Според мен най-сериозен е проблемът с детската бедност. Тя не е само
финансова, но и структурна. Изразява се с неравния достъп на цели групи
деца до основни права - например достойни условия за живот, достъп до
чиста вода, отопление, храна и лекарства. Бедността засяга и достъпа на
децата до образование и развитие. Бедността често прави недостъпна
защитата срещу насилие и принуждава децата да се включат в
експлоататорски практики, които намаляват значително шансовете им за
включване в обществения живот.
Бедността много често е функция на
етнически или социален произход, на образователното равнище на
родителите, но и на неравномерно и несправедливо разпределение на
ресурси и услуги на територията. Тук възникват и теми като
дискриминация, участие на децата и пр.
Много сериозен е проблемът със занемаряването на институциите, които реализират политиките за децата и семейството, включително на професионалистите в секторите - социална работа, детска психология и психиатрия, педиатрия, услуги за социална рехабилитация и реинтеграция и др. Занемарени са и услугите за превенция на изоставянето на деца, реинтеграцията им в семейството, алтернативни грижи и грижи за децата-жертви на зависимости, насилие и престъпления.
Институциите не работят в координация, все още нямат капацитет в действията си да се ръководят с предимство от интересите на децата, както и да създават предпоставките за изслушване на децата и отчитане на мнението им.
Какви са вашите впечатления, гарантирани ли са правата на децата от българските политици?
- Моите впечатления са, че има още много работа в тази посока. Особено притеснително е, че темата за децата и техните права се политизира до крайност, като се противопоставя на темата за семейството и ролята на държавата.
Политизирането на темата в популисткия дискурс - свързването й с темите за патриотизма, националните особености, традиционното семейство, в съчетание с речта на омразата към различните, пречи на модернизирането на българската обществена среда.
Извън постигане на някакви краткосрочни политически ползи за конкретните партии, не виждам с какво този дискурс подкрепя българските деца и семейства. Живеем в модерен свят, в който и българското общество претендира за електронно правителство, преодоляване на дигиталната бедност, за въвеждане на изкуствения интелект, за зелена икономика, почтена политика, върховенство на правото и изкореняване на корупцията. Българските родители и деца се възползват от свободата на движение и установяване в ЕС.
Това отворено и модернизиращо се общество драматично контрастира на пропагандираната теза за затвореното семейство, в което мъжът доминира като всевластен патриарх, жената остава единствено в ролята си на майка и грижовна домакиня, а детето - подчинено и безгласно, наказвано с бой и забрани. Политиците трябва да са честни и почтени с избирателите си, когато отправят послания, свързани с децата и семейството.
Какво бихте препоръчали на бъдещите депутати във връзка с тяхната работа по отношение на децата?
- Всеки народен представител трябва да получи Конвенцията за правата на детето и да я прочете внимателно. Да си постави в приоритетите защитата на правата на децата и поне 2-3 пъти годишно в мандата си да се ангажира с тема, свързана с правата на децата.
Бъдещото Народно събрание трябва най-после да реши въпроса с институциите в изпълнителната власт, които отговарят за политиките за децата и семейството. Отдавна е необходимо представителство на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) в Министерския съвет, ясни мандати на ДАЗД и Агенцията за социално подпомагане (АСП) за да се постигнат и видими резултати от тяхното съществуване. Въпросът за децентрализацията на АСП, за подобряване на качеството и условията на труд на работната сила в системата и редица други въпроси, трябва да бъдат решени от народното представителство.
Защо е важно политическите партии да се обединят по темите, свързани с децата? Как според Вас може да бъде полезна инициативата "Парламентарна група за децата"?
-
Важно е, защото правата на децата и подкрепата за семейството не е
политически въпрос в държава, чиято Конституция се е произнесла така.
Това е тема, по която в България трябва отдавна да има обединение,
най-малкото защото децата нямат политическо представителство, детството е
много важен период от живота на всеки човек, ако го пропуснем или
занемарим - възникват много политически теми - как допуснахме и как да
се справим с неграмотност, безработица, лошо качество на работната сила,
емиграция, престъпност и пр.
Инициативата "Парламентарна група за
децата" може да бъде полезна, според мен, именно с това, че може да
обедини представители на различни политически партии, които могат и
искат да работят по теми, свързани с децата и техните права. Групата ще
придаде видимост, ще приоритизира темите, ще ускори вземането и
изпълнението на политическите решения в тази област.
Източник: www.dnevnik.bg
Свързани Новини
-
24/06/22
Българката Геновева Тишева е преизбрана за член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените 2023-2026
Българският кандидат Геновева Тишева е избрана за втори последователен мандат за член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените за периода 2023 – 2026 г. Изборите, които се проведоха на 23 юни 2022 г., в Ню Йорк, по време на 22-та среща на страните по Международната конвенция за премахване на всички форми на дискриминация спрямо жените, протекоха при голяма конкуренция. За освобождаващите се дванадесет места бяха издигнати двадесет и три експертни кандидатури. От общия брой на валидните 187 бюлетини Геновева Тишева получи 107 гласа в подкрепа, което е резултат за високо професионалните качества на българския кандидат и за успешната кампания, която беше проведена от българската дипломатическа служба.
-
26/04/22
Национален и сравнителен доклад по проект „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола— VICO“
Фондация „Български център за джендър изследвания” завърши първата изследователска фаза на партньорски проект JUST-JACC-AG-2020, финансиран от Европейската комисия и наречен „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола — VICO“
-
11/04/22
Проучване на Фондация „Български център за джендър изследвания” относно въздействието на пандемията Ковид 19 върху положението на жените и равнопоставеността на пазара на труда.
Изследвани са тенденции на пазара на труда в две области в България – Плевен и Пловдив, както и са анализирани представителни официални данни от Националния статистически институт (НСИ) относно наетите и заетите лица по пол и икономическа дейност в сравнителен план непосредствено преди и в първата година на пандемията – 2020 г. – последната година, за която са налични данни към момента.