Проект „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола— VICO“
Европейският проект VICO се изпълнява от чешката организация proFEM, унгарската организация PATENT и Фондация БЦДИ в рамките на две години. Партньорите по проекта обединяват усилия за принос към пъл
Въпреки транспонирането на Директива 2012/29/EU и Директива 2004/80/EC в националните законодателства, съдилищата в трите държави по проекта срещат затруднения да ги квалифицират и да осигурят адекватна компенсация за насилието, основано на пола. В практиката съдебните решения често са непоследователни и съдилищата изпитват затруднения при квалифицирането на вредите и при отчитане на специфичното отражение на насилието, основано на пола.
На основата на анализ на националната и международна правна уредба ще бъдат идентифицирани примери на добри практики, които ще бъдат допълнително дискутирани по време на срещи – кръгли маси със съответните организации и институции. Ще бъдат формулирани препоръки и проектът ще съдейства за насърчаване на прилагането им. Ще бъдат обучени специалисти от съответните области (както и бъдещи професионалисти – студенти).
Изпълнението на проекта и дейностите ще допринесат за повишаване на знанията за прилагането на споменатите директиви на ЕС във връзка с обезщетенията за жертви на насилие, основано на пола, по-добро сътрудничество между националните власти и НПО, повишен капацитет на практикуващите лица за справяне с въпроси, свързани с правата на жертвите на престъпления и повишено качество на услугите, предоставяни от гражданските организации за подкрепа на жертвите и подобрена обществена осведоменост за правата на жертвите.
Проектът е подкрепен от Европейската комисия и се изпълнява от месец януари 2021 г. в рамките на две години.
Свързани Новини
-
01/06/23
Съветът на ЕС одобри въвеждането на Истанбулската конвенция
Съветът на ЕС одобри въвеждането Истанбулската конвенция.
Решението в Съвета на ЕС е прието с квалифицирано мнозинство. За постигането на такова мнозинство е нужна подкрепата на поне 15 от 27 страни (55 на сто), които представляват поне 65 на сто от населението в ЕС.
-
30/05/23
Работата с извършители – важна задача в превенцията на домашното насилие
Фондация „Български център за джендър изследвания“ получи подкрепа от Европейската мрежа за работа с извършители на насилие (https://www.work-with-perpetrators.eu/) за проекта „Добри практики, предизвикателства и възможни решения в практическата работа с извършители на насилие в България“
-
10/04/23
В 49 Народно събрание са избрани 57 жени, което възлиза на 23,8% представителство
По данни на Интерпаламентарния съюз до март 2023 г. средният процент за представителството на жените в парламента по света е 26,5% и в същата класация България е на 97-мо място по участие на жените в парламента. След като вече са ясни резултатите за избора на 49 НС страната ни отстъпва дори и 97-вата позиция.