ПОСЛАНИЕ ПО ПОВОД МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА ЖЕНАТА ОТ СДРУЖЕНИЕ АЛИАНС ЗА ЗАЩИТА ОТ НАСИЛИЕ ОСНОВАНО НА ПОЛА
През 2022 г. международният ден на жената е белязан от най-голямата проява на военна агресия в Европа след избухването на Втората световна война. Този ден е белязан и от тежката хуманитарна криза – последица от агресията срещу Украйна. През 2022 г. виждаме как системните нарушения на човешките права в една държава прерастват в погром над същите тези права и европейски ценности в друга страна, застрашавайки достиженията на международната общност в областта на мира и човешките права не само в Европа, но и по целия свят.
С оглед горното, както и с оглед никога нестихващите нарушения на основните права на жените и децата, сдружение „Алианс за защита от насилие основано на пола“ през 2022 г. напомня, че освен пред проявите на домашно и други видове насилие, основано на пола, жените, както и децата, са подложени и на други форми на дискриминация, като неравнопоставеност в достъпа до образование, здравеопазване, икономически ресурси, участие в политическия живот и достъп до висшите позиции, включително при упражняването на публичната власт.
Считаме за важно през 2022 г. да обединим усилията си за опазване на човешките права в България, в Европа и по света изобщо. Нашите очаквания са насочени към предприемане на стъпки от страна на Р България към бързо синхронизиране на политиките и практиките със стандартите на международното публично право, касаещи защитата на основните права и свободи на човека, включително, но не само:
Гарантиране достъпа до образование, здравеопазване, икономически ресурси и участие в политическия живот на страната без всякаква дискриминация, включително чрез предприемане на специални овластяващи мерки за жените – както изисква Конвенцията на ООН за елиминиране на всички форми на дискриминация срещу жените;
Подобряване на законодателството и увеличаване на ресурсите за справяне с насилието срещу жените и децата;
Приоритизиране и разработване на програми за превенция на насилието, включително чрез образователни мерки и подпомагане на децата от страна на образователните и социални структури в страната;
Укрепване на сътрудничеството между държавата и работещите в сферата неправителствени организации и гаранции за защита срещу опитите за дискредитиране, омаловажаване и възпрепятстване на тяхната работа.
Настоящата война ясно показва, че опазването на мира и човешките права не са даденост, а ценности, чието съществуване и опазване е възможно единствено при полагане на постоянни усилия и бдителност от страна както на държавите, така и на нейните граждани и граждански обединения.
Свързани Новини
-
24/06/22
Българката Геновева Тишева е преизбрана за член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените 2023-2026
Българският кандидат Геновева Тишева е избрана за втори последователен мандат за член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените за периода 2023 – 2026 г. Изборите, които се проведоха на 23 юни 2022 г., в Ню Йорк, по време на 22-та среща на страните по Международната конвенция за премахване на всички форми на дискриминация спрямо жените, протекоха при голяма конкуренция. За освобождаващите се дванадесет места бяха издигнати двадесет и три експертни кандидатури. От общия брой на валидните 187 бюлетини Геновева Тишева получи 107 гласа в подкрепа, което е резултат за високо професионалните качества на българския кандидат и за успешната кампания, която беше проведена от българската дипломатическа служба.
-
26/04/22
Национален и сравнителен доклад по проект „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола— VICO“
Фондация „Български център за джендър изследвания” завърши първата изследователска фаза на партньорски проект JUST-JACC-AG-2020, финансиран от Европейската комисия и наречен „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола — VICO“
-
11/04/22
Проучване на Фондация „Български център за джендър изследвания” относно въздействието на пандемията Ковид 19 върху положението на жените и равнопоставеността на пазара на труда.
Изследвани са тенденции на пазара на труда в две области в България – Плевен и Пловдив, както и са анализирани представителни официални данни от Националния статистически институт (НСИ) относно наетите и заетите лица по пол и икономическа дейност в сравнителен план непосредствено преди и в първата година на пандемията – 2020 г. – последната година, за която са налични данни към момента.