Декларацията за правата на жените 2020 г.
Международна група от дванадесет женски мрежи и платформи, които колективно представляват близо хиляда женски организации, издаде декларация, за да насочи вниманието към дискриминацията, насилието, трудностите и нарушенията на човешките права, пред които са изправени жените в целия свят.
Декларацията за правата на жените 2020 г. беше замислена на транснационална среща, организирана от Платформата за равенство на жените, Турция на 15 октомври 2020 г. На тази среща участниците обсъдиха атаките на десни групи и правителства срещу Истанбулската конвенция (Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие). Събирайки 170 жени от 15 държави от Европа и Северна Америка, октомврийската среща потвърди, че аргументите, използвани срещу Истанбулската конвенция във всяка държава, произтичат от подобни женоненавистни, хомофобски и трансфобни патриархални идеологии.
Декларацията за правата на жените 2020 г. обръща внимание на взаимосвързаните причини за нарушения на човешките права на жените. Тя също така подчертава влошаването на тези нарушения от неолибералната политика, нарастващия авторитаризъм, изменението на климата, милитаризма и настоящата пандемия COVID-19.
В допълнение към изискването, националните политически институции и международни организации да предприемат действия за реализиране на човешките права на жените и гарантиране на равенството между половете, Декларацията потвърждава ангажираността и решимостта на жените да работят в транснационална солидарност, въпреки намаляващото демократично пространство, за да се противопоставят на патриархалното насилие, дезинформацията, мачистките дискурсии, атаките срещу техните трудно спечелени права и за изграждане на свят на равенство, справедливост и мир.
Превод на Декларацията мoжете да видите в прикачения файл. За повече информация, моля свържете се с info@esikplatform.net
Подписали Декларацията за правата на жените 2020 г.
Застъпници за правата на човека, САЩ
Български център за джендър изследвания, България
Велика коалиция за равенство и избор, Полша
Унгарско женско лоби, Унгария
Организация за насърчаване на правата на жените (DOMINE), Хърватия
Украинска асоциация на жените адвокати (JURFEM), Украйна
Жените срещу насилието Европа (WAVE)
Международна лига за мир и свобода за жени (WILPF)
Мрежа на жените Хърватия, Хърватия
Платформа за равенство на жените (EŞİK), Турция
Център за правата на жените, Полша
Център за подкрепа и информация за жените (NPO), Естония
Европейско женско лоби (подкрепяща организация)
#2020WomensRightsDeclaration
7 декември 2020 г.
Свързани Новини
-
24/06/22
Българката Геновева Тишева е преизбрана за член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените 2023-2026
Българският кандидат Геновева Тишева е избрана за втори последователен мандат за член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените за периода 2023 – 2026 г. Изборите, които се проведоха на 23 юни 2022 г., в Ню Йорк, по време на 22-та среща на страните по Международната конвенция за премахване на всички форми на дискриминация спрямо жените, протекоха при голяма конкуренция. За освобождаващите се дванадесет места бяха издигнати двадесет и три експертни кандидатури. От общия брой на валидните 187 бюлетини Геновева Тишева получи 107 гласа в подкрепа, което е резултат за високо професионалните качества на българския кандидат и за успешната кампания, която беше проведена от българската дипломатическа служба.
-
26/04/22
Национален и сравнителен доклад по проект „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола— VICO“
Фондация „Български център за джендър изследвания” завърши първата изследователска фаза на партньорски проект JUST-JACC-AG-2020, финансиран от Европейската комисия и наречен „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола — VICO“
-
11/04/22
Проучване на Фондация „Български център за джендър изследвания” относно въздействието на пандемията Ковид 19 върху положението на жените и равнопоставеността на пазара на труда.
Изследвани са тенденции на пазара на труда в две области в България – Плевен и Пловдив, както и са анализирани представителни официални данни от Националния статистически институт (НСИ) относно наетите и заетите лица по пол и икономическа дейност в сравнителен план непосредствено преди и в първата година на пандемията – 2020 г. – последната година, за която са налични данни към момента.