Заключителни дейности по проект „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола — VICO“
Европейският проект VICO се изпълнява от чешката организация proFEM, унгарската организация PATENT и Фондация БЦДИ през 2021 и 2022 г.
Независимо от процеса на транспониране на Директива 2012/29/EU и Директива 2004/80/EC в националните законодателства, съдилищата в трите държави по проекта срещат затруднения да ги квалифицират и да осигурят адекватна компенсация за насилието, основано на пола.
Партньорите по проекта обединиха усилия за принос към идентифициране на примери на добри практики и изследване на законодателството и практиката за защита на пострадалите от престъпления, основани на пола. В България бяха проведени обучения на магистрати и специалисти в посочената област и бяха изготвени препоръки. Изготвен е Национален доклад, Наръчник за обучение на специалисти и заключителна публикаци с резултатите от проекта.
Резултатите от проекта бяха представени на международна конференция в Прага на 10 ноември 2022 г.
Проучването в Чехия показва, че само една четвърт от жертвите претендират за обезщетение, от които 80 % не успяват да получат обезщетение. Причините за това са както системни (непознаване на правата на жертвите), така и лични (връзки с извършителя, липса на подкрепа от страна на хората около тях). Омаловажаването от страна на съдилищата на вредите на жертвите присъства и при присъждането на обезщетение.
Проучването в Унгария показва, че малко жертви са потърсили обезщетение, а малцина са се обърнали към служби, предоставящи помощ във връзка с тези престъпления. Съдилищата не са изцяло запознати с въпроса за насилието от страна на партньора, обвиняването на жертвата и подкрепянето на доказателства за физически наранявания пред психологическите последици.
В България се подчертава проблемът с липсата на специализирани социални услуги за подпомагане на жертвите, повечето от които са организации с нестопанска цел с недостатъчно финансиране и ограничен достъп. В резултат на това жертвите нямат достъп до безплатна правна помощ, тъй като трябва да докажат, че не са в състояние сами да плащат за адвокат. Само в 2% от проучените по проекта 612 дела от общ и от частен характер, свързани с насилие, основано на пола, извършителите на престъплението са били абсолютно непознати на жертвите. Пострадалите от трудно се решават да търсят обезщетение, техен приоритет в повечето случаи е оцеляването и защитата на децата.
Изпълнението на проекта и дейностите допринасят за повишаване на знанията за прилагането на споменатите директиви на ЕС във връзка с обезщетенията за жертви на насилие, основано на пола, по-добро сътрудничество между националните власти и НПО, повишен капацитет на практикуващите лица за справяне с въпроси, свързани с правата на жертвите на престъпления и повишено качество на услугите, предоставяни от гражданските организации за подкрепа на жертвите и подобрена обществена осведоменост за правата на жертвите.
Свързани Новини
-
14/07/23
Чрез превенция на насилието в семейството - към превенция на насилието в обществото
Фондация БЦДИ изпълнява проект „Чрез превенция на насилието в семейството- към превенция на насилието в обществото“ в градовете София и Хасково, който се финансира от Министерство на правосъдието по договор за безвъзмездна финансова помощ с рег. № 93-00-84/14.07.2023 г. Срокът за изпълнението на проекта е от 14 юли 2023 г. до 14 ноември 2023 г.
-
12/07/23
Call for Applications for the Women’s Human Rights Training Institute (WHRTI), 2023-2025
Deadline for applications: 5 August 2023
Bulgarian Gender Research Foundation (BGRF),
in cooperation with partners, and namely The Advocates for Human Rights from Minnesota,
are pleased to announce the
Call for Applications to participate in the training programme of the 9th Round of the Women’s Human Rights Training Institute (WHRTI-9), 2023-2025
as a special round to enhance women’s rights and women’s agency in times of crises
-
05/07/23
Европейската комисия започва кампания за борба със стереотипите относно равенството между мъже и жени
В Европейския съюз стереотипите, свързани с пола, все още са широко разпространени. 44% от гражданите в ЕС смятат, че основната роля на жената е да се грижи за дома и семейството си.
Европейската комисия стартира кампания в социалните мрежи в целия Европейски съюз, която има за цел преосмисляне на гледните точки и иницииране на дискусия относно стереотипите, свързани с равенството между мъжете и жените.