Заключителни дейности по проект „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола — VICO“
Европейският проект VICO се изпълнява от чешката организация proFEM, унгарската организация PATENT и Фондация БЦДИ през 2021 и 2022 г.
Независимо от процеса на транспониране на Директива 2012/29/EU и Директива 2004/80/EC в националните законодателства, съдилищата в трите държави по проекта срещат затруднения да ги квалифицират и да осигурят адекватна компенсация за насилието, основано на пола.
Партньорите по проекта обединиха усилия за принос към идентифициране на примери на добри практики и изследване на законодателството и практиката за защита на пострадалите от престъпления, основани на пола. В България бяха проведени обучения на магистрати и специалисти в посочената област и бяха изготвени препоръки. Изготвен е Национален доклад, Наръчник за обучение на специалисти и заключителна публикаци с резултатите от проекта.
Резултатите от проекта бяха представени на международна конференция в Прага на 10 ноември 2022 г.
Проучването в Чехия показва, че само една четвърт от жертвите претендират за обезщетение, от които 80 % не успяват да получат обезщетение. Причините за това са както системни (непознаване на правата на жертвите), така и лични (връзки с извършителя, липса на подкрепа от страна на хората около тях). Омаловажаването от страна на съдилищата на вредите на жертвите присъства и при присъждането на обезщетение.
Проучването в Унгария показва, че малко жертви са потърсили обезщетение, а малцина са се обърнали към служби, предоставящи помощ във връзка с тези престъпления. Съдилищата не са изцяло запознати с въпроса за насилието от страна на партньора, обвиняването на жертвата и подкрепянето на доказателства за физически наранявания пред психологическите последици.
В България се подчертава проблемът с липсата на специализирани социални услуги за подпомагане на жертвите, повечето от които са организации с нестопанска цел с недостатъчно финансиране и ограничен достъп. В резултат на това жертвите нямат достъп до безплатна правна помощ, тъй като трябва да докажат, че не са в състояние сами да плащат за адвокат. Само в 2% от проучените по проекта 612 дела от общ и от частен характер, свързани с насилие, основано на пола, извършителите на престъплението са били абсолютно непознати на жертвите. Пострадалите от трудно се решават да търсят обезщетение, техен приоритет в повечето случаи е оцеляването и защитата на децата.
Изпълнението на проекта и дейностите допринасят за повишаване на знанията за прилагането на споменатите директиви на ЕС във връзка с обезщетенията за жертви на насилие, основано на пола, по-добро сътрудничество между националните власти и НПО, повишен капацитет на практикуващите лица за справяне с въпроси, свързани с правата на жертвите на престъпления и повишено качество на услугите, предоставяни от гражданските организации за подкрепа на жертвите и подобрена обществена осведоменост за правата на жертвите.
Свързани Новини
-
12/12/22
Lex Talks 2022: От войната в Украйна – до войната за правата на децата
Правото на мир е първото условие, за да могат децата да живеят и да се развиват. Има невидими войни, които се случват ежедневно около нас, казаха лекторите по време на правно-дискусионния форум
-
28/10/22
40 години от присъединяването на България към Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените (Convention on the Elimination of all Forms of Discrimination Against Women - CEDAW)
На 25-ти октомври 2022 г. в Двореца на нациите в Женева в рамките на 83-тата сесия на Комитета CEDAW бе отбелязана 40-годишнината от ратификацията от страна на България на Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените и 40-годишнината на Комитета по конвенцията. Събитието бе организирано от Постоянното представителство на Република България към ООН в Женева с участието на зам.-министър Коджабашев, посланик Юрий Щерк, членове на Комитета CEDAW, представители на чужди дипломатически мисии, експерти от ООН, а гражданските организации от България бяха представени от Сдружение Алианса за защита от насилие основано на пола и Фондация Български център за джендър изследвания.
11/10/22Безплатна правна и психологическа помощ за жени и деца от Украйна, преживели насилие, основано на пола и трафик на хора
В контекста на продължаващите военни действия в Украйна,Фондация БЦДИ стартира работа по проект „Помощ и подкрепа – отговор на бежанската криза с акцент върху преките услуги за жени и деца“. Предвижда се безплатна правна и психологическа консултативна помощ за преживели насилие, основано на полаи трафик на хора, жени и деца, бежанци от Украйна. От октомври 2022 до месец февруари 2023 г. дейностите ще се осъществяват в София, Варна, Хасково, Димитровград, Велико Търново, Силистра, Ловеч, Дупница, Перник, със сътрудничество и на организации от Алианса за защита от насилие основано на пола.