Българката Геновева Тишева е преизбрана за член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените 2023-2026
Българският кандидат Геновева Тишева е избрана за втори последователен мандат за член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените за периода 2023 – 2026 г. Изборите, които се проведоха на 23 юни 2022 г., в Ню Йорк, по време на 22-та среща на страните по Международната конвенция за премахване на всички форми на дискриминация спрямо жените, протекоха при голяма конкуренция. За освобождаващите се дванадесет места бяха издигнати двадесет и три експертни кандидатури. От общия брой на валидните 187 бюлетини Геновева Тишева получи 107 гласа в подкрепа, което е резултат за високо професионалните качества на българския кандидат и за успешната кампания, която беше проведена от българската дипломатическа служба.
България номинира за втори път Геновева Тишева, след успешното приключване на нейния преходен мандат в периода 2019 – 2022 г. Тя е възпитаник на Юридическия факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ със специалност „Право“ и специализации във Франция, Италия и Нидерландия. Основните сфери на работа на Геновева Тишева са защита на жените и момичетата от насилие и експлоатация, икономическото овластяване на жените, участието на жените в мироопазването и защитата на правата на жените и момичетата в неравностойно положение. В момента Геновева Тишева е директор на Института за обучение по права на жените, обучил 140 адвокати по права на човека от повече от 30 страни за спазването на Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените.
Комитетът на ООН по премахване на дискриминацията спрямо жените се състои от 23 члена, чиято основна задача е да следят за изпълнението на Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените. Те се номинират от правителствата на 189-те държави членки на ООН, които са страни по Конвенцията, и се избират с таен вот за срок от четири години. За периода 2023-2026 г. за членове на Комитета са избрани и номинираните експерти от Куба, Уганда, Нигерия, Египет, Шри Ланка, Израел, Испания, Естония, Азербайджан, Тринидад и Тобаго и Япония.
Източник: https://mfa.bg/
Свързани Новини
-
03/08/22
Постоянният представител на България към ООН посланик Лъчезара Стоева беше избрана за председател на ИКОСОС
Постоянният представител на България към ООН посланик Лъчезара Стоева беше избрана за председател на Икономическия и социален съвет на ООН (ИКОСОС) за периода 25 юли 2022 - 26 юли 2023 г., по време на пленарно заседание на Съвета на 25 юли.
-
02/08/22
Фондация БЦДИ участва в европейски проект, насочен към адаптиране на специализираните услуги за жени, пострадали от насилие по време на пандемията от КОВИД-19
Фондация БЦДИ е партньор по проекта „ТРЪСТ – Към приложими за обмен форми на подкрепа и средства в кризисни ситуации“ (TRUST – Towards Replicable forms of Support and Tools in Crisis Situations), финансиран по Програмата „Граждани, равенство, права и ценности“ на ЕС (с период на изпълнение месец май 2022 - май 2024 г.).
-
26/04/22
Национален и сравнителен доклад по проект „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола— VICO“
Фондация „Български център за джендър изследвания” завърши първата изследователска фаза на партньорски проект JUST-JACC-AG-2020, финансиран от Европейската комисия и наречен „Компенсация за пострадалите от престъпления, свързани с насилие основано на пола — VICO“