Онлайн обществено обсъждане на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие /ЗЗДН/. По-широк кръг от мерки по-ефикасна защита за пострадалите и децата. Вземане в предвид мнението на децата съгласно чл. 12 от КПД
На 26-ти януари 2021 г. екипът на Фондация „Български център за джендър изследвания” участва в онлайн обсъждане на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие. Дискусията бе организирана от г-жа Диана Ковачева - Омбудсман на Р България с участието на Министъра на правосъдието на Р България г-жа Десислава Ахладова,народни представители от правната комисия на НС, представители на обществени институции, членове на Алианса за защита от насилие, основано на пола, както и широк кръг от експерти, съдии, прокурори, специалисти, които имат отношение по проблема домашно насилие. Общият брой на участниците надхвърли 100.
Работната група за изработването на Законопроекта към Министерство на Правосъдието бе сформирана по инициатива и на Алианс за защита от насилие, основано на пола.
В презентацията си г-жа Ковачева представи данни от МВР за изминалата 2020 г. в условията на световна пандемия, когато българските съдилища са издали общо3057 ограничителни заповеди по ЗЗДН, от които 349 са издадени за закрила на мъже, 898за закрила на деца и 2500 за закрила на жени от домашно насилие. Трудното доказване на домашното насилие създава пречки пред правораздавателните органи съгласно съществуващите условия в националното законодателство до момента. Министър Ахладова подчерта факта, че законопроектът разширява кръга на лицата, които могат да получат закрила и засилвамерките по отношение на извършителите на домашното насилие, създава единен координационен орган, както и програми за превенция, което ще доведе до оптимизиране на съдебното производство и по-ефективна защита.
Г-жа Геновева Тишева- Управител на Фондация БЦДИ подчерта и приветства заложените мерки в ал.3 и ал.4на чл. 5 – когато извършителят и пострадалото лице имат общо дете, съдът трябва при всички случаи да се произнесе и да определи местоживеенето на детето при родителя, който не е извършител, което до момента не се прилага и поражда много случаи на напрежение, манипулации, ескалиране на насилието.Съгласно чл. 12 на Конвенцията за правата на детето, съдът трябва да вземе предвид мнението на детето и където е възможно дететода бъде изслушано и да се вземе решение съобразно най-добрия интерес на детето. От изключително значение е насочванетона децата жертви и свидетели към специализирани програми за работа с тях. Друг важен нов момент, който г-жа Тишева подчерта, е въвеждане на нова мярка за защита и за ограничение по отношение на извършителя– забрана за издаване на разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на взривни вещества, на оръжия, на боеприпаси и на пиротехнически изделия по Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия или прекратяване на валидността на издадено разрешение за срок, определен от съда.; Това е задължителна мярка, която би допринесла за предотвратяване на най-тежкитеформи на насилие, завършващи с трагичен край, за които за съжаление можем да представим трагични примери от България.
Надяваме се, че промените в Закона за защита от домашното насилие ще бъдат внесени и разгледани от Народното събрание на РБългария в най- скоро време, тъй като засилената защита на пострадалите, и особено на децата неможе да търпи отлагане.
В приложение – СТАНОВИЩЕ НА АЗНОП ПО ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗЗДН
Свързани Новини
-
13/01/21
Започва общественото обсъждане на промените в Закона за защита от домашното насилие
От днес, 13.01.2021 г. започва общественото обсъждане на проекта на Закона за допълнение и изменение на Закона за защита от домашното насилие, публикуван от Министерство на правосъдието.
-
14/12/20
Настояваме за незабавни законодателни мерки за засилена защита на жените и децата срещу насилие! Настояваме за внасяне и приемане на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие!
/Жените и децата срещу трюфелите или и жените, и децата, и трюфелите!/
-
07/12/20
Декларацията за правата на жените 2020 г.
Международна група от дванадесет женски мрежи и платформи, които колективно представляват близо хиляда женски организации, издаде декларация, за да насочи вниманието към дискриминацията, насилието, трудностите и нарушенията на човешките права, пред които са изправени жените в целия свят.